Kiedy ocieplić budynek.

Jeśli już zdecydujemy się ocieplić budynek, rodzi się kolejne pytanie. Tym razem zastanawiamy się, kiedy najlepiej to zrobić? Jest to pytanie, które można rozumieć co najmniej na dwa sposoby. Mianowicie – na jakim etapie realizacji obiektu powinniśmy przeprowadzić prace ociepleniowe. A także, jaka pora roku, czyli warunki pogodowe, sprzyja podobnej realizacji

Niezawodna pianka ICYNENE

Restrykcje te dotyczą wielu gatunków pianek. Wyjątkiem jest produkt, którego używamy –  stworzony przez kanadyjską firmę ICYNENE. Można go stosować nawet wówczas, gdy poza domem panuje 30-stopniowy mróz! Odznacza się niskim współczynnikiem nasiąkliwości. Dla zachowania gwarancji po wykonaniu pianki należy w tzw. mokrych pomieszczeniach zastosować folię paroizolacyjną.

Spokojna zima w ocieplonym domu

Niewątpliwie dobrze jest pomyśleć o dobrej izolacji odpowiednio wcześnie, nie czekając na jej wykonanie do września czy października.

Plusem jest to, że wtedy nadchodzący sezon grzewczy spędzimy w przytulnym domu, a jego pomieszczenia będą odpowiednio ogrzane. Wówczas bez niepokoju przyjrzymy się, jak malownicze płatki śniegu w dużej obfitości będą fruwały przed naszymi oknami.

Omówimy tutaj pokrótce obydwie kwestie.

Wiek ocieplanego budynku

Właściwie każdy obiekt można poddać termoizolacji. Zarówno taki, który stoi już kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat – jak i nowy, który powstał całkiem niedawno. Można powiedzieć, że nigdy nie jest za późno, aby ocieplić budynek nowoczesnymi i skutecznymi metodami. Zawsze warto zdecydować się na wyższy komfort użytkowania danego obiektu.

Starsze posesje

Przy czym należy pamiętać, że starsze budownictwo – czyli z lat 80 i jeszcze wcześniejszych – najczęściej nie jest najlepiej przystosowane do termorenowacji-termomodernizacji. Dawniej, rzecz jasna, jeszcze nie wiedziano o metodach ocieplania, których zaczęto używać dopiero w kolejnych dziesięcioleciach. Stąd wynikają pewne trudności konstrukcyjne.

Jednak nic straconego. Prace potrwają po prostu nieco dłużej, w związku z czym i koszty będą opiewały na trochę większe kwoty. W każdym razie wciąż jest to wykonalne i opłacalne pod względem długofalowej oszczędności energii.

Nowo wybudowany budynek

Najłatwiej i najsprawniej ociepla się budynek, który jest oczywiście nowy. Dobrze już przed pierwszym etapem jego powstawania włączyć do planu realizacyjnego kwestię ocieplenia domu oraz realnych kosztów tego przedsięwzięcia. Zaoszczędzimy na czasie i dodatkowych opłatach.

Istotne jest to, że nowo wybudowany budynek powinno się ocieplać dopiero po kilku miesiącach. Wtedy, gdy stwierdzimy, że wilgotność elementów konstrukcyjnych takich jak mur, więźba, tynki i wylewki mieści się w normie.

Najlepiej zostawić go w stanie surowym na cały sezon, żeby “okrzepł”.  Najkorzystniej więc podjąć się tego tuż przed pracami wykończeniowymi. Powierzchnia jest wtedy sucha i o odpowiedniej temperaturze.

Co ważne, będziemy mieli pewność, że zbędna woda wyparowała. Dzięki temu w pomieszczeniach nie zadomowią się uciążliwi lokatorzy, jakimi są bez wątpienia grzyby.

Jaką porę roku wybrać?

Przyjmuje się, że najodpowiedniejszą porą roku na ocieplenie budynku jest lato. Optymalna temperatura zaś oscyluje między 5 a 25 °C. Niewskazane do rozpoczęcia prac są więc zarówno zbyt niskie, zwłaszcza minusowe, jak i za wysokie temperatury.

Zapraszamy do bezpłatnego pomiaru