Od czego zależy koszt ocieplenia?

Jeśli chcesz poznać koszt termoizolacji swojego domu zgłoś się do nas po darmową wycenę. Weźmiemy pod uwagę wszystkie podane przez Ciebie dane i na ich podstawie wycenimy inwestycję.

W tym zaś artykule omówimy najważniejsze czynniki, które wpływają na koszt ocieplenia domu i poddasza w 2018 roku.

Grubość materiału termoizolującego

Kolejnym elementem wchodzącym w skład kosztu ocieplenia dachu, poddasza czy domu jest wybór grubości materiału izolującego. W tym wypadku zasada jest dość prosta. Im cieńsza warstwa nakładanej pianki, tym wyższa jest i cena. Jest to na pewno klarowna zależność.

Zakres termomodernizacji

Na koniec przedstawiamy czynnik, który najsilniej kształtuje stawki cenowe ocieplenia posesji. Jeśli masz zamiar ocieplić samo poddasze, to rzecz jasna zapłacisz mniej, niż w przypadku kompleksowej termomodernizacji domu. Stawki, co istotne, podawane są w przeliczeniu na metr kwadratowy lub sześcienny.

Ceny ocieplenia poddasza i domu w 2018 roku

Termoizolacja natryskowa pianką PUR jest najnowocześniejszym rozwiązaniem. W poprzednim wpisie wykazaliśmy, dlaczego jest skuteczniejsza oraz częściej wybierana niż dotychczasowe rozwiązania (ocieplanie wełną bądź też styropianem). Nowoczesne metody są oczywiście nieco droższe. Przy czym mowa tutaj wyłącznie o materiale – koszt robocizny pozostaje na podobnym poziomie. Poza tym w ogólnym rachunku inwestycja się szybko zwraca – a to ze względu na korzyści płynące z energooszczędnych walorów pianki PUR.

Przy czym ceny poszczególnych prac natryskowych różnią się między sobą zależnie od kilku okoliczności. Przedstawiamy najbardziej istotne spośród nich:

Wybór producenta pianki PUR

Jeśli chodzi o ogólny koszt termomodernizacji dachu, poddasza czy całego domu duże znaczenie ma jakość użytego termoizolatora.

Wytwórców materiału termoizolującego możemy podzielić na dwie kategorie. Zatem polskich, czyli wywodzących się z rodzimego rynku lub też zagranicznych, reprezentujących rynki zachodnie. Pianki polskich producentów starają się czerpać wzorce od najlepszych, czyli w tym wypadku od zachodnich firm, niemniej ich poziom jakościowy odstaje od renomowanych produktów. Wśród najlepszych o palmę pierwszeństwa ubiega się m.in. wyrób kanadyjskiej marki ICYNENE. Polskie firmy właściwie dopiero raczkują, natomiast ICYNENE służy mieszkańcom od ponad 30 lat. W tym czasie dzięki ich produktom przeprowadzono termoizolację w przeszło pół miliona domach.

Rodzaj pianki PUR

Kolejnym czynnikiem determinującym cenę termorenowacji lub termomodernizacji jest rodzaj użytej pianki poliuretanowej. Dzielimy ją na dwa typy. Występują więc pianki otwarto- oraz zamkniętokomórkowa. Pierwsza z nich jest lżejsza i elastyczniejsza. Łatwiej nią wypełnić nieco bardziej skomplikowanie konstrukcje dachów i poddaszy. Jest paroprzepuszczalna. Natomiast drugi rodzaj – pianka zamkniętokomórkowa – odznacza się zdecydowanie większą sztywnością. Nadaje się do tego, by ocieplić fundamenty czy płaskie dachy.

W zależności od województwa

Pewne znaczenie ma tutaj także województwo czy konkretne miasto, w którym ma być zrealizowane ocieplenie domu. Nie jest to jednak jakoś specjalnie ważny czynnik. Z reguły w większych województwach oraz miastach ceny są nieco wyższe – niemniej jest to różnica złotówki czy dwóch na metr kwadratowy inwestycji.

Zapraszamy do bezpłatnego pomiaru