Skuteczna izolacja domu.

Znamy wiele sposobów i technologii na termiczne izolowanie naszych wymarzonych czterech ścian.

Tradycyjne izolacje termiczne to zwykle produkty, których skuteczność weryfikowana jest jedynie w laboratoryjnych salach w ściśle określonych warunkach i badaniach. Ich zdolności termoizolacyjne sprowadzane są do wynikającej z tych badań wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ, którego udało się wynieść do rangi nadrzędnego wymiernika w ocenie skuteczności izolacyjnej materiałów budowlanych – ale czy słusznie?

Jaka wartość współczynnika lambda λ?

Zadajmy sobie pytanie: Jaką wartość owego współczynnika ma odzież outdoorowa, w której wybiegamy z domu na wieczorny zimowy jogging czy alpinistyczny namiot rozbity u stóp K2? Dlaczego producenci tych towarów nie „wykrzykują” na metkach ileż to Lambdy mają ich kurtki czy polary? Znajdziemy tam natomiast: wiatroszczelność, paroprzepuszczalność, klejone szwy, ściągacze na mankietach itp. Czyżby producentom materiałów, których zadaniem jest zapewnienie nam komfortu cieplnego nie zależało na sprzedaży?! Jakie zatem cechy decydują o ich skuteczności?

Nadrzędne ujęcie λ – wrogiem izolacji skutecznej

W realnych warunkach, na jakie narażone są nasze domy i ich izolacja, wartość współczynnika przewodzenia ciepła przegród budowlanych może diametralnie wzrosnąć.

Co ma na to wpływ?

NIESZCZELNOŚĆ – Większość uznanych technologii izolacyjnych nie gwarantuje szczelności izolacji. Przeciwnie, w projektowaniu przegród izolacyjnych należy przyjąć określoną ilość mostków termicznych, których nawet kilkuprocentowe występowanie może powodować pogorszenie właściwości izolacyjnych całej przegrody (wzrost wartości współczynnika λ nawet o 90 %).

KONWEKCJA – Mówiąc najprościej to przemieszczanie się pod wpływem temperatury mas powietrza w pionie. W przegrodzie izolacyjnej, w której zastosowaliśmy materiał przewiewny (luźny, włóknisty) jak większość popularnych materiałów dochodzi do swobodnego przemieszczania się powietrza w górę po ciepłej stronie przegrody i w dół po zimnej tworząc tak zwane pętle konwekcyjne w znaczący sposób przyczyniające się do szybszej od zakładanej wymiany temperatur.

KONDENSACJA – czyli skroplenie się pary wodnej – będąca często wynikiem dwóch wcześniej opisanych zjawisk. Szybkie schłodzenie pary wodnej zawartej w powietrzu w przegrodzie skutkuje osiągnięciem przez nią punktu przesycenia (punkt rosy) i zamianą w wodę, która odkłada się w przegrodzie. Przy projektowaniu przegród z takich materiałów należy uwzględnić możliwość odparowania w okresie wiosenn- o-letnim wody, która wykropliła się w okresie jesienno-zimowym. Co jednak ze współczynnikiem λ zawilgoconej w zimie przegrody i jaki jest stopień jej trwałej degradacji?

NIETRWAŁOŚĆ – Konia z rzędem temu, kto uzyska od producentów materiałów używanych najczęściej do ocieplenia poddaszy, stropów itp. informacji jaką wartość λ będzie miała ich izolacja za 5, 10 czy 15 lat. W jakim stanie będą ich materiały i w jakim stanie będą inne elementy przegrody, które mają z nimi styczność jak więźba dachowa itp.? Już po kilku latach możemy obserwować znaczące pogorszenie jakości tych izolacji.

Obraz z kamery termowizyjnej pokazującej zawilgocenia i mostki termiczne przy tradycyjnej izolacji.

Poliuretany – moda czy konieczność

Znane od dawna, szeroko rozpowszechnione w ostatnich latach pianki poliuretanowe natryskiwane bezpośrednio na izolowaną powierzchnię bądź sprzedawane w formie gotowych elementów płytowych wydają się być pozbawione wielu wad klasycznych izolacji, a ich różnorodność umożliwia znalezienie produktu idealnego dla konkretnego zastosowania.

Pianki poliuretanowe twarde – zamkniętokomórkowe

= (45-60 kg/m3) Doskonale sprawdzają się jako zewnętrzna termo i hydro izolacja dachów płaskich i z niewielkimi spadami. Wymagają zabezpieczenia przed działaniami promieni UV zwykle przez nałożenie specjalnej farby.

= (30-45 kg/m3) Stosowane jako wewnętrzna izolacja termiczna i bariera przeciwskropleniowa budynków gospodarczych, gdzie nie wymagana jest izolacyjność akustyczna.

Ze względu na sztywność, brak elastyczności, nie zaleca się stosowania pianek zamkniętokomórkowych w izolacjach dachów i poddaszy od wewnątrz w konstrukcjach, których elementy permanentnie przemieszczają się (konstrukcje drewniane). Mogą w ten sposób powstać niechciane mostki termiczne prowadzące do strat ciepła, kondensacji pary i niszczenia przegrody. Konieczna wydaje się także mechaniczna wentylacja, która odprowadzi wilgoć, jako że pianki zamkniętokomórkowe nie są paroprzepuszczalne.

Pianki poliuretanowe otwartokomórkowe (6-10 kg m3)

Znane do niedawna w Europie pianki tego typu nie mogły poszczycić się wyjątkowymi cechami (niska przyczepność, wysoka nasiąkliwość wody, nietrwałość). Stosowane były głownie jako uzupełnienie – izolacja akustyczna.

Inaczej rzecz się miała za oceanem. 25 lat temu kanadyjskim inżynierom z firmy ICYNENE udało się stworzyć produkt, który posiada niemalże idealne właściwości. Metoda natrysku pianki bezpośrednio na izolowaną powierzchnię (osb, deski, blacha, folia paroprzepuszczalna itd.) oraz osiągnięcie w ciągu kilku sekund ponad 100-krotnego przyrostu objętości umożliwia piance dotarcie do każdej dziury i zakamarka konstrukcji dachu czy ściany. Umożliwia to uzyskanie jednolitej, bezspoinowej warstwy pozbawionej mostków termicznych. Co najważniejsze dzięki doskonałej przyczepności i elastyczności szczelność zachowana jest pomimo ciągłej „pracy” elementów konstrukcyjnych dachów i ścian.

SkutecznaIZOLACJA ICYNENE jest niemalże nieprzewiewna, wobec czego nie występuje zjawisko konwekcji. Posiada natomiast wysoką paroprzepuszczalność (μ=3,3) przy jednocześnie minimalnej absorbcji wody (0,3 kg/m2 w stosunku do 30-40 kg/m2 tradycyjnych izolacji). Technologia, materiał i brak negatywnych zjawisk skutkują niezmiennymi właściwościami izolacji w całym okresie życia budynku. W sposób znakomity SkutecznaIZOLACJA niejako troszczy się o elementy konstrukcji dachu zachowując je w całkowitej suchości.

Te cechy spowodowały, że Skuteczna-IZOLACJA ICYNENE podbiła rynki Kanady i USA a od kilku lat rozpowszechniana jest także w Europie. W naszym kraju dostępna jest w kilku rejonach a od stycznia 2012 już w całej Polsce.

Skuteczność izolacji ICYNENE może być nawet kilkakrotnie wyższa od tradycyjnych izolacji przy takiej samej deklarowanej wartości współczynnika λ.

W czasach permanentnie rosnących kosztów ogrzewania i chłodzenia budynków musimy zadbać, aby nasza izolacja była skuteczna nie tylko dziś ale za 10, 15 czy 20 lat.

otmuchów zdjęcie3

Zapraszamy do bezpłatnego pomiaru